Co ma do tego pasza?

Partner(s): Choice
Industry(ies): Swine

Bookmark (0)

No account yet? Register

Szacuje się, że pasza stanowi największą część kosztów produkcji trzody chlewnej.  Możemy stwierdzić zatem, że pasza ma wiele wspólnego z opłacalnością produkcji – mniejsze zużycia paszy oznacza niższe koszty, więc aby hodowca mógł odnieść sukces, musi mieć świnie konkurencyjne w tym zakresie. Jak to osiągnąć?

Po pierwsze, potrzebne są dane dotyczące wzrostu i zużycia paszy przez poszczególne zwierzęta.  Dane te pozwalają obliczyć współczynnik wykorzystania paszy (FCR), czyli stosunek ilości paszy zużytej do uzyskanej masy ciała.  Oszacowanie przyrostu masy ciała jest stosunkowo proste, ponieważ wymaga jedynie zważenia świni na początku i na końcu okresu badawczego. Rejestrowanie ilości spożytej paszy jest znacznie bardziej skomplikowane.

Połączenie nowoczesnej elektroniki i informatyki pozwala mierzyć zużycie paszy
u dużej ilości świń. 

Czujniki na podajniku paszowym i elektroniczny kolczyk w uchu każdej świni, w połączeniu ze skalą w samym podajniku, rejestrują każdą wizytę świni przy stacji paszowej wraz z ilością spożytej paszy.  Zsumowanie dziennego spożycia w okresie testowym pokazuje ilość paszy, jaką zjadła świnia. 

Technologia ta, w połączeniu z odpowiednim „oczyszczeniem” danych, stanowi pierwszą część procesu. Genetycy łączą dane z pomiarami innych ważnych cech w jeden indeks selekcyjny, który następnie jest wykorzystywany do oceny zwierząt i podejmowania decyzji o tym, które z nich powinny zostać rodzicami następnego pokolenia, co z kolei prowadzi do ciągłego doskonalenia każdego z nich.

Ważnym elementem danych informujących o spożyciu paszy jest zebranie ich w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków komercyjnych. Sprzęt stosowany w programie Choice pozwala na hodowlę zwierząt w dużych kojcach, w których zachodzą typowe interakcje społeczne między osobnikami, co umożliwia znacznie lepszą ocenę wartości genetycznej niż w przypadku, gdy zwierzęta były żywione w indywidualnych boksach.

Indeksy są starannie opracowane, aby zmaksymalizować ogólną wydajność linii hodowlanej w oparciu o jej rolę w piramidzie hodowlanej. 

Selekcja wyłącznie pod kątem efektywności żywienia może skutkować zwierzętami, charakteryzującymi się małym apetytem i powolnym wzrostem, natomiast selekcja wyłącznie pod kątem wzrostu skutkuje zwierzętami o gorszej efektywności żywienia.  Dzięki informacjom od klientów i hodowców, genetycy Choice starannie tworzą specyficzny indeks dla każdej linii hodowlanej.  Zużycie paszy i wzrost są rejestrowane dla zwierząt we wszystkich liniach, a indeks dla każdej z nich obejmuje te dwie cechy.

Firma Choice zainwestowała w sprzęt do elektronicznego zbierania danych o ilości spożytej paszy w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej w ramach ciągłych inwestycji w badania, aby zapewnić hodowcom jak najlepszy materiał hodowlany trzody chlewnej.

Don't miss out valuable content

Swine field genetist

4.9
(9)

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Questions and comments