REMONTY I INSEMINACJA LOCH W OKRESIE LATA

Partner(s): Choice
Industry(ies): Swine

Bookmark (0)

No account yet? Register

To, że okres letni jest problematyczny w prowadzeniu rozrodu, nie ulega wątpliwościom. Ale czy także w przypadku remontów oraz inseminacji?

Remonty loch genetyki CHOICE przeprowadzane są całorocznie i z doświadczenia wiemy, że zwierzęta lepiej adaptują się w sezonie letnim. Większym problemem bywa przemarznięcie zwierząt w okresie zimowym. Jeśli chodzi o inseminację podczas upałów, to podstawową kwestią jest wyjściowa jakość nasienia, a więc warunki produkcyjne w stacji unasieniania podczas pobierania, następnie warunki transportu i przechowywania nasienia.

Jak powinny wyglądać idealne warunki produkcyjne?

W Centrum Genetycznym CHOICE posiadamy zainstalowany wydajny system wentylacji i zamgławiania oraz oddychający sufit, co sprawia, że nie ma możliwości przeciągów, a budynek dobrze wychładza się nocą.
Sama organizacja produkcji wpływa na wysoki dobrostan zwierząt. Dbamy o bardzo małe zagęszczenie zwierząt, przykładowo pojedynczy knur ma ponad 6m2 indywidualnej przestrzeni. W jednej komorze utrzymujemy 40 knurów, w przypadku chlewni odpowiada to ilości 140 macior.

Rozwiązania techniczne w obiekcie uzupełnia nowoczesna technologia komputerowej oceny ejakulatu oraz automatycznego pobierania nasienia od knurów, redukująca do minimum udział człowieka w procesie pobierania. Innowacyjny system IVOS II CASA (Computer Assisted Semen Analysis) pozwala laborantom CHOICE oceniać m.in. takie parametry ruchliwości plemników jak:. całkowitą drogę odbytą w jednostce czasu, drogę przebytą ruchem prostoliniowym, amplitudę bocznych wychyleń główki i liczbę jej przemieszczeń. Parametry te wykazują istotny związek z wielkością miotu.

Ze względu na gwarancję jakości, przede wszystkim wyższe prawdopodobieństwo płodności, rekomendujemy inseminowanie loch nasieniem zakupionym w Centrum Genetycznego CHOICE.

Don't miss out valuable content

Swine production advisor

0
(0)

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Questions and comments