Inseminacja „płytka”
Przy inseminacji tzw. „płytkiej” do szyjki macicy wykorzystujemy saszetkę 85 ml oraz katetery tradycyjne o kształcie oliwki, świderek lub lamelek, dostępne w Centrum Genetycznym.
Kateter gąbkowy o kształcie oliwki może być z przeznaczony dla wieloródek oraz nieco mniejszy dla loszek. Większość z kateterów na życzenie Klienta dostępnych jest z zatyczką bądź z zamknięciem. Ten sposób inseminacji polega na wprowadzenia katetera do szyjki macicy. Kateter zostaje zagnieżdżony w szyjce, a nasienie jest zasysane przez lochę i samoczynnie spływa. Wciskanie nasienia na siłę jest błędem.
W tym czasie locha powinna być stymulowana przez człowieka a w czasie inseminacji, wskazany jest kontakt loch z knurem „nos w nos”. Po zabiegu inseminacji wykonywany jest zabieg re-inseminacji w odstępie od 8 do 24 godzin. Niedopuszczalne jest dzielenie jednej porcji nasienia na 2 i więcej zabiegów inseminacyjnych. Ilość plemników w dawce jest ilością zalecana do skutecznego pokrycia jednej lochy. Ważnym warunkiem skuteczności tej metody jest odpowiedni wybór momentu krycia oraz zapewnienie lochom odpowiednich warunków w czasie ciąży.
Inseminacja „głęboka”
Saszetka 40 ml do inseminacji tzw. głębokiej (poza szyjkę macicy) z kateterem dostosowanymi do tej metody. Jest to innowacyjna metoda inseminacji dostępna w centrum od września 2015 roku.
Inseminacja przeprowadzana tą metodą poprawia organizację pracy na fermie i skraca czas zabiegu. Sam zabieg inseminacji wykonywany tą metodą nie powinien być w obecności knura, jednak wybieranie rui u loch powinno odbywać się w sposób tradycyjny, przy pomocy knura i z odpowiednią stymulacją.
Pierwszą inseminacje wykonujemy około 30 minut do godziny po kontakcie z knurem, kiedy locha jest jeszcze pobudzona, ale ustał już odruch tolerancji.
Reinseminacja loch
Reinseminację macior przeprowadzamy 8 – 12 godzin po pierwszej inseminacji, oczywiście bez knura. METODY TEJ NIE STOSUJEMY U LOSZEK! ZE WZGLĘDU NA DŁUGOŚĆ ICH DRÓG RODNYCH. Ważne jest, aby przy tej metodzie nie zapomnieć o tym, że przy długich rujach należy odczekać z zabiegiem inseminacji nawet do 24 godzin, od odruchu tolerancji, a przy krótkich, kryć od razu.
Katetery
Na uwagę zasługuje budowa katetera, która jest ściśle związana z wewnętrzna kaniulą, którą wprowadzamy w czasie inseminacji lochy. Kateter z kaniulą tworzy ścisłe połączenie. Na szczycie kaniuli znajdują się po bokach dwa otwory, którymi nasienie wypływa bezpośrednio w rogi macicy. Saszetkę w czasie inseminacji ściskamy dłonią wprowadzając nasienie do dróg rodnych lochy, następnie zwijamy ją w rulon dokładnie wyciskając nasienie z saszetki, co obrazują poniższe zdjęcie.
Przed wyjęciem katetera wykonujemy nim delikatnie ruchy okrężne (w prawo) a następnie wyjmujemy kateter. Wykonanie ruchów okrężnych ma na celu szczelniejsze zamknięcie szyjki macicy, aby zapobiec ewentualnemu wyciekowi nasienia.
Kateter Gedis – 85-90 ml jest to kateter zespolony z zbiorniczkiem na nasienie. Inseminacja lochy tą metodą jest prosta i szybka. Na szczycie katetera znajduje się woskowy korek, który przed wprowadzeniem należy odłamać. W czasie inseminacji prowadzimy stymulację lochy oraz wskazana jest obecność knura, podobnie jak przy tradycyjnej metodzie inseminacji. Unasienniając lochę tą metodą należy szczególnie zwrócić uwagę na wprowadzenie katetera oraz jego zagnieżdżenie w szyjce macicy. Częstym błędem jest zbyt płytkie wprowadzenie katetera, co skutkuje wypłynięciem nasienia z dróg rodnych, czego efektem jest niska skuteczność inseminacji. W przypadku dużych samic konieczne jest zastosowanie specjalnego aplikatura, dzięki któremu możliwe będzie prawidłowe umiejscowienie katetera.
Kateter PREFER – 85-90 ml jest podobnym rozwiązaniem, jak kateter GEDIS. Inseminacja lochy następuje samoczynnie po rozpuszczeniu woskowego korka znajdującego się na szczycie katetera. Podobnie jak w kateterze GEDIS przed wprowadzeniem katetera należy odłamać korek znajdujący się na jego czubku. Istotną zaletą metody PREFER jest łatwość wprowadzenia i zagnieżdżenia katetera w szyjce macicy. Jest to o tyle łatwiejsze niż przy Gedis’ ach, że PREFER wprowadza się jak zwykły kateter i nie trzeba stosować aplikatora. Na końcu katetera znajduje się balonik z nasieniem, którym trzymając wykonujemy zabieg inseminacji. Po opróżnieniu balonika, kateter wyciągamy jak przy metodzie tradycyjnej.
Uwaga:
Centrum Genetyczne Choice Genetics w Smólnikach Osieckich prowadzi sprzedaż dawek inseminacyjnych dopasowanych do preferencji hodowców
Możemy wyróżnić tu:
- saszetka 85 ml z kateterami do inseminacji płytkiej (do szyjki macicy) dla wieloródek i loszek, katetery spiralne, katetery oliwki.
- saszetka 40 ml do inseminacji tzw. głębokiej (poza szyjkę macicy) z kateterem dostosowanymi do tej metody. Kateter dostępny jest z kaniulą specjalnie dopasowaną do saszetki, posiadającą na końcu dwa otwory na bokach, co umożliwia równomierne rozlanie nasienia do rogów macicy.
- kateter GEDIS 85-90 ml jest to kateter zespolony z zbiorniczkiem na nasienie. Inseminacja następuję automatycznie po podgrzaniu nasienia w drogach rodnych samicy.
- kateter PREFER 85-90 ml jest tańszą alternatywą dla katetera GEDIS o podobnej zasadzie działania.