Przechowywanie nasienia knurów
Skuteczny zabieg inseminacji loch wymaga właściwych zasad postępowania z zakupionym nasieniem knurów. Poniżej prezentujemy złote zasady przechowywania nasienia świń. Prosimy o ich bezwzględne przestrzeganie!
Hodowco! Sprawdź, czy Twój dostawca nasienia posiada specjalistyczny transport do jego przewozu, gwarantujący zachowanie najwyższej jakości ejakulatu oraz czy dołączone zostało świadectwo nasienia.
Złote zasady przechowywania nasienia knurów
- Dostawa nasienia świń na fermę odbywa się przy użyciu specjalistycznego transportu, który gwarantuje optymalną temperaturę przewozu.
- Nasienie przygotowane do transportu ma temperaturę 16 – 17 st. Po dostawie do Klienta temperatura nasienia nie powinna ulec zmianie.
- Po odebraniu od kierowcy paczki, należy nasienie przełożyć do wcześniej włączonego termo-boksu (TB) ustawionego na temperaturę 16 st.
- Należy zapoznać się z specyfikacją dostarczonego nasienia wynikającą z dołączonego świadectwa nasienia.
- Wskazane jest, aby prowadzić rejestr dostarczanego nasienia, gdzie notowana będzie informacja o rasie, numerze knura, dacie dostawy nasienia oraz dacie przydatności do użycia. Należy także każdorazowo notować rozchody nasienia.
- Należy skutecznie kontrolować temperaturę w termo-boksie, najlepiej przy użyciu termometru mini-max. Uwaga: Termin przydatności ulega skróceniu w temperaturze powyżej 21 st. a poniżej 14 st. zmniejsza się jego żywotność.
- W czasie kontroli temperatury, dwa razy dziennie należy przemieszać delikatnie saszetki z nasieniem, aby wzbogacić plemniki w substancje odżywcze zawarte w rozcieńczalniku.
- Termo-boks do przechowywania nasienia powinien znajdować się w miejscu nienasłonecznionym, o niskim stopniu wahań temperatury. Miejsce to powinno być czyste, o małym poziomie zanieczyszczenia powierza, aby nie dopuścić do uszkodzenia wentylatora w urządzeniu.
- Nasienie w urządzeniu TB przechowujemy w pozycji horyzontalnej tak, aby była łatwa możliwość jego identyfikacji. Nie należy przepełniać TB.
- Do inseminacji należy pobierać tylko potrzebną ilość nasienia.
- Do TB może wrócić tylko to nasienie, które nie było narażone na wahania temperatur oraz promienie słoneczne.
- Nie należy przechowywać nasienia wcześniej ogrzanego i nasienia po dacie przydatności.
- Lista referencyjna przechowywania nasienia na fermie:
- Zaplanuj dostawę nasienia
- W dniu dostawy rano włącz termo-boks (TB) ustawiony na 16-17 stopni
- Dostarczone nasienie przełóż do TB, sprawdzając wcześniej jego temperaturę
- Jeżeli temperatura w TB jest niewłaściwa, nie otwieraj pudełka. Poczekaj, aż TB osiągnie 16-17 stopni
- Po przełożeniu saszetek z nasieniem zapoznaj się z świadectwem nasienia i wpisz do rejestru dane z dostawy tj. rasę, nr knura, ilość porcji, datę dostawy, oraz datę przydatności. Nasienie w urządzeniu TB przechowuj w pozycji horyzontalnej tak, aby była łatwa możliwość jego identyfikacji
- Sprawdzaj dwa razy dziennie temperaturę, jednocześnie mieszając delikatnie saszetki z nasieniem
- Notuj temperaturę w czasie przechowywania nasienia w TB
- Do inseminacji z TB pobieraj tylko niezbędną ilość nasienia
- Nie wkładaj do TB saszetek, które były narażone na wahania temperatury oraz działania promieni słonecznych
- Jeżeli oceniasz nasienie na fermie pamiętaj, aby używać sprzętu jednorazowego, a wszystkie szkiełka były podgrzane do temp. 37 stopni
- Nie przechowuj w TB nasienia przeterminowanego
- Pamiętaj, że każda porcja nasienia to minimum 5 tuczników na twojej fermie, dlatego dbaj o właściwe warunki przechowywania nasienia