Działania żywieniowe redukujące stres cieplny u loch

Partenaire(s) : Choice
Filière(s) : Porc

Mettre en favori (0)

Pas de compte ? S'inscrire

Należy pamiętać, że standardowa pasza dla loch LK i LP, stosowana w przeciągu całego roku, powoduje
wzrost temperatury organizmu w wyniku trawienia białka. Zatem, jeśli zwiększymy udział tłuszczu w dawce (bez obniżania poziomu białka), dodając 5 kg oleju na tonę paszy, podniesiemy jej energetyczność o 0,5 MJ, z 13,1 do 13,6 MJ.

Ważne by unikać karmienia w najgorętszych godzinach dnia. Godziny posiłków należy przesuwać tak, aby pierwszy podać wcześniej, a wieczorny później, gdy jest już chłodniej. Dawki żywieniowe mogą być zmniejszone do wymagań konkretnych sztuk. Lepiej podać świniom mniej paszy, którą zjedzą, niż więcej, aby została w korycie, zepsuła się i sfermentowała.

Powszechnym działaniem, mającym na celu ograniczenie wpływu temperatury na organizm świni, jest wzbogacanie pasz w dodatki funkcjonalne. Jednym z nich jest profilaktyczne podawanie witaminy C, która zmniejsza stres poprzez obniżanie kortyzolu we krwi i AHD, a jednocześnie jest bardzo tanim składnikiem. Należy ją podawać już wiosną, zanim zaczną się upały, i przez cały okres letni, w dawce 1 kg/tonę paszy dla wszystkich grup wiekowych.

Stres cieplny powoduje zwiększenie częstotliwości oddychania, co przyczynia się do wzrostu wydalanego dwutlenku węgla. To z kolei przekłada się na spadek poziomu wodorowęglanu we krwi, czego końcowym efektem jest wzrost pH w osoczu krwi. Zasadowica jest przyczyn obniżenia pobierania paszy oraz sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych prowadzących do w górnych zakażeń. Aby temu zapobiec, należy podać węglan sodu NaHCO3 – 0,1% dawki na przykład do paszy LK (tylko dorosłym osobnikom!). Efekty jego działania są widoczne po 7 dniach od podania.

Do najczęściej używanych w suplementacji pasz antyutleniaczy należą: witamina E z selenem, polifenole i opisana wcześniej witamina C. Świetnie sprawdzają się przy zmniejszaniu stresu oksydacyjnego, ponieważ wolne rodniki przyspieszają starzenie i powodują obumieranie komórek. Odpowiednio skomponowany blend antyoksydantów poprawia skuteczność inseminacji, żywotność zarodków, ułatwia prawidłowe zagnieżdżenie się zarodków w ścianie macicy i w konsekwencji wpływa na jakość i wielkość miotów.

Innym problemem spowodowanym przez upały jest odwodnienie, które może doprowadzić świnie do stanów krytycznych. Aby temu zapobiec, należy do dawki żywieniowej dodać betainę – aminokwas z buraka cukrowego, który jest naturalnym osmoregulatorem zapobiegającym odwodnieniu organizmu.

Niezwykle ważne jest, aby wszystkie zmiany paszowe i suplementacyjne konsultować z doradcą żywieniowym. Żadnych zmian nie należy wdrażać samemu.

Ne manquez pas nos nouveaux contenus

Conseillère en production porcine

0
(0)

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Questions et commentaires