Choice Genetics Polska, jako pierwsza firma w kraju wdrożyła system automatycznego pobierania nasienia francuskiej firmy Collect’Or i Safemate oraz komputerowej analizy ejakulatu systemem CASA (Computer Assisted Semen Analysis), amerykańskiej firmy Hamilton Thorne. Obie firmy to uznani w branży producenci, gwarantujący sprawdzoną innowacyjną technologię oferowanych rozwiązań.
Kluczowymi elementami technicznymi poboru nasienia od knura jest sztuczna pochwa, specjalne woreczki z filtrami do deponowana nasienia oraz automatyczna poczta zapewniająca natychmiastowy (ok 10 sek.) transport nasienia knura z fermy, do laboratorium.
Sztuczna pochwa, do momentu wprowadzenia prącia przechowywana jest w tzw. termoboksie, w temperaturze 38st C. Dzięki zachowaniu temperatury zbliżonej do nasienia, nie dochodzi do dużych strat i upośledzania funkcji plemników. Woreczek, w którym deponowane jest nasienie knura, wyposażony jest w dwa specjalne filtry, które zatrzymują ewentualne zanieczyszczenia. Po zakończonej ejakulacji woreczek z odpowiednim kodem kreskowym niemal natychmiast trafia do laboratorium.
Tam, innowacyjny system IVOS II CASA (Computer Assisted Semen Analysis) pozwala ocenić takie parametry ruchliwości plemników jak:
- VCL (Curvilinear Velocity) – całkowitą drogę odbytą przez plemnik w jednostce czasu
- VSL (Straight Line Velocity) – drogę przebytą przez plemnik ruchem prostoliniowym w jednostce czasu
- VAP (Average Path Velocity) – uśredniona droga kolejnych zarejestrowanych pozycji
- ALH (Amplitude of Lateral Head Displaecement) – amplituda bocznych wychyleń główki
- BCF (Beat Cross Frequency) – liczba przemieszczeń główki plemnika z trajektorią średniego śladu oraz pozostałe DAP, DSL, DCL, STR, LIN, WOB dla wartości średnich oraz mediany. Parametry te wykazują istotny związek z wielkością miotu.
Dużo bardziej precyzyjną metodą liczenia niż powszechnie stosowaną fotokolorymetrem, bada się także koncentrację ejakulatu. W każdym analizowanym ejakulacie oceniana jest ponadto morfologia plemników. Plemniki są mierzone i na tej podstawie określane są ich cechy morfologiczne (długość główki, jej szerokość, obwód oraz powierzchnia, długość witki i jej wyprostowanie, kropla protoplazmy i jej oddalenie od główki).
Oceniana morfologia to:
- kropla distalna
- kropla proksymalna
- DMR (ogon jest złożony do tyłu, tworząc pętlę w punkcie zagięcia)
- zawinięta witka
- zagięta witka
Po wykonaniu analizy system informuje ile jest plemników potencjalnie zdolnych do zapłodnienia i sugeruje właściwe rozcieńczenie. Dzięki temu system daje pewność, iż dawki nasienia są właściwie przygotowane.
Analiza systemu CASA jest bezstronna i wyklucza czynnik ludzki związany z oceną wizualną przez laboranta. Program analizuje nawet ruch plemnika wykonywany podczas zapłodnienia, tzw. ruch kołyszący, którego ocena pod mikroskopem jest niemożliwa Dzięki niemu wiemy jaka jest potencjalna płodność nasienia.
Specjaliści z Centrum Pozyskiwania Nasienia Choice dodatkowo prowadzą ocenę akrosomu, pozwalającą ocenić jego jakość i prawdopodobieństwo zapłodnienia. Dzięki takim danym, oferowane w centrum nasienie zyskało maksymalne prawdopodobieństwo płodności. Ejakulaty są jakościowo dużo lepsze, charakteryzuje je czystość i biobezpieczeństwo.
Nasienie knura po konfekcjonowaniu czeka na wysyłkę w specjalnej komorze chłodniczej, utrzymującej stałą temperaturę 16 st. C. Niska temperatura zabezpiecza ejakulat przed utratą jakości.
Na wyposażeniu Centrum Pozyskiwania Nasienia znajduje się również nowa maszyna do pakowania nasienia knurów GTB 1000 v3 dostarczona przez firmę IMV, jednego ze światowych liderów technologii reprodukcyjnych. Umożliwia ona pakowanie nasienia w dwóch rodzajach, standardowo 85 ml oraz 40 ml z przeznaczeniem do głębokiej inseminacji po zaopatrzeniu w specjalny kateter dostępny w centrum. Dzięki niej proces napełniania pojemników oraz etykietowania kodem kreskowym został w pełni zautomatyzowany. Warto podkreślić, że w centrum wdrożony został system elektronicznej identyfikacji każdej porcji nasienia danego knura.
– Świat marki Choice to ponad 100 lat innowacji i doświadczeń – podkreśla Stanisław Niemyjski prezes zarządu Choice Genetics Polska właściciela Centrum Pozyskiwania Nasienia w Osieku – Tą inwestycją pokazujemy, że innowacyjność i jakość ciągle wyróżnia firmę oraz jej produkty na rynku. Oferujemy hodowcom możliwości, dzięki którym mogą zwiększać opłacalność hodowli świń – dodaje.