Budowanie relacji z lochami na kwarantannie

Partner(s): Choice
Industry(ies): Swine

Bookmark (0)

No account yet? Register

Summary

Zobacz jak poprawnie budować relacje z loszkami na kwarantannie, aby były łatwe w prowadzeniu, co pozwoli na osiągnięcie wysokich wyników produkcyjnych.

Speakers

Michel Launay

5
(1)

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Don't miss out valuable content

1
Pierwszy etap

Choice zaleca rozpoczęcie oswajania zwierząt od drugiego dnia po przywozie na kwarantannę. Pierwszym krokiem jest oswojenie zwierząt z naszą obecnością, zapachem i głosem. W pierwszych dniach przyglądajmy się im z ganku. Po wizualnym zapoznaniu się zwierząt z naszą osobą, następuje czas na bezpośredni kontakt. Codziennie lub co dwa dni powinniśmy wchodzić do kojca.


2
Interakcja wizualna

Pozwólmy zwierzętom przyzwyczaić się do naszej obecności. Pamiętajmy, że loszki mają szerokie pole widzenia – 310 stopni, ale mają bardzo słabą ostrość i dlatego muszą nas obejrzeć z bliska. Spacerujmy powoli po kojcu, między loszkami.


3
Interakcja głosowa

Możemy gwizdać, świnie bardzo dobrze reagują na wysokie
dźwięki. Mówmy do nich, oswajajmy je z naszym głosem. Gdy loszki coraz odważniej zaczną do nas podchodzić i szukać z nami kontaktu, jest to czas na przyzwyczajenie.


4
Kontakt ze zwierzętami

Możemy kucnąć, ale upewnijmy się przedtem, że za plecami mamy ścianę i żadna loszka nas nie przewróci, ani nie skoczy nam na plecy.

Pierwsze nasze wizyty w kojcach nie powinny trwać dłużej niż 10 minut. Z każdą kolejną, sukcesywnie ją wydłużamy.

Gdy zwierzęta zaczną nam ufać, będą podchodzić do nas coraz bliżej. Coraz odważniej będą wąchały naszą wyciągniętą dłoń. Kiedy przestaną się nas bać pozwolą się dotykać dłużej niż 5 sekund.


5
Podsumowanie

Oswajanie zwierząt jest bardzo ważnym elementem w osiąganiu wysokich wyników w hodowli. Przyzwyczajamy zwierzęta do naszego widoku, dźwięku naszego głosu, zapachu i dotyku. Oswojone loszki odwdzięczą się w przyszłości: długowiecznością, Wysokimi wynikami produkcyjnymi, łatwym zarządzaniem i obsługą.


Questions and comments